Motivaciono pismo (Statement of purpose, Motivation letter) je dokument u kome trebate staviti što više ličnih stvari o vama. Cilj Motivacionog pisma je da stvori sliku o vama, i ubijedi selekcionu komisiju da izabere upravo vaš.
U pitanju je ličniji format pisma, koji treba da prati sadržaj radne biografije, ali treba da kaže sve one pojedinosti koje niste mogli da obuhvatite formatom CV-ja, a bitne su za radno mjesto.
Kada se koristi?
Za razliku od Propratnog pisma koje je danas gotovo nezaobilazni dio prijave za posao, motivaciono pismo se češće koristi u prijavama za upis na fakultet, prijavama za seminare, konferenciju, praksu, prijavama za stipendiju, obuke ali i sve češće kod prijava za posao, pogotovo ukoliko želite da radite u nekoj firmi ali niste sigurni dali postoje otvorene pozicije.
Šta Motivaciono pismo treba da sadrži?
Dokument treba da bude veoma ličan i trebate pokazati ko ste, šta znate i možete, i šta želite. Ukupno gledajući trebate uskladiti vašu biografiju i vaše ciljeve. Zatim trebate navesti ciljeve koji vas motivišu da konkurišete upravo za taj program/posao. Selekciona komisija očekuje da uskladite vaše ciljeve i ciljeve samog programa/posla. Ova stvar se može posmatrati raznoliko: ne trebate izmišljati neke stvari samo da bi se dopali komisiji, ali pokušajte da sebe predstavite upravo u onom svjetlu, kako bi sama komisija željela da vas vidi. Sve ovo čini MP jedinstvenim dokumentom za svaki pojedinačni program pa stoga zahtjeva personalizaciju MP-a za svaki program za koji aplicirate.
Pored kvalifkacija koje zahtjeva program/posao, za koji želite da aplicirate, MP treba da vas predstavi i kao razumnu, razložnu osobu koja nije kofuzna, motivisanu osobu, i osobu koja je uvek spremna na učenje i usavršavanje. Prije nego što počnete da pišete prvu verziju, razmislite malo o sebi, svojim ciljevima i svojim znanjima. Možete početi tako što ćete navesti svoje ciljeve u uvodu. Oblikujte razradu rukovodeći se prethodnim napomenama. Počnite od činjenica - šta ste studirali, gdje ste radili, kakve vas osobine odlikuju i kako se to može uklopiti u program. U drugom djelu biste mogli navesti vaše profesionalne ciljeve i njihovu vezu sa vašim iskustvima. Navedite, ukoliko imate, vaš dugoročni plan, i naznačite kako bi program/posao mogao da se uklopi u sve to. Cilj MP-a jeste da se predstavite kao jedinstvena osoba, upravo onakva kakvu bi oni željeli, tako da dobro razmislite kako će izgledati vaše Motivacioni pismo.
Struktura Motivacionog pisma.
Struktura MP-a nije tako komplikovana, i to ne bi trebalo da vas mnogo brine. Niko neće od vas očekivati da zadovoljite određenu formu pisanja, kao što se to očekuje prilikom pisanja CV-a. Pišite jasno i logično, nemojte pretjerivati navodeći svoje ciljeve.
Zapamtite, da će vas MP biti jedan od stotinu koje selekciona komisija treba da pročita, tako da dobro pregledajte MP prije nego što ga pošaljete. Jedna od strategija može biti da nakon pisanja prve verzije, nakon nekoliko dana napišete još jedan MP i onda probajte da objektivno ocjenite oba pisma i zatim upoređujući ih, napišete najbolju verziju.
Ovdje možete preuzeti primjer Motivacionog pisma u Wordu na Ćirilici i Latinici:
[Motivaciono pismo u Wordu na Ćirilici ##download##]
[Motivaciono pismo u Wordu na Latinici ##download##]
COMMENTS