Propratno pismo (Cover Letter) je dio uobičajne aplikacije u prijavi za posao, koje prati vaš CV. Kako mu i samo ime kaže u pitanju je prateći dokument.
Iako su mišljenja o tome da li poslodavci propratna pisma uopšte čitaju, naša preporuka i savijet je da ih svakako priložite zajedno sa biografijom. Jer, bez obzira na to da li će potencijalni poslodavac pročitati prvo Vaš CV, pa tek onda propratno pismo, ili pak obrnuto, ili ga možda neće čitati uopšte, svi oni očekuju da se propratno pismo nađe zajedno uz vašu biografiju.
Propratno pismo se šalje kada je raspisan javni oglas za radno mjesto, interni oglas za radno mjesto ili ste za njega saznali preko interneta, takođe se šalje prilikom prijave za stipendiju.
Uz CV se šalje propratno pismо, čak i ako nije eksplicitno naznačeno da je propratno pismo potrebno. Ovo pismo ima za cilj da upozna čitaoca sa Vašom biografijom, da uputi na njene važne djelove, a može sadržati i nešto što niste mogli staviti u biografiju zbog nedostatka prostora. U pismu jasno naznačite za koji posao se prijavljujete.
O čemu treba voditi računa!
Dokument koji je prilično značajan za Vaše predstavljanje potencijalnom poslodavcu. Jer, bez obzira na sve podatke u biografiji, i na način njene prezentacije, ipak je to samo skup više–manje sličnih podataka koji Vas neće previše izdvojiti od ostalih kandidata. Dakle, propratno pismo je Vaša šansa da ostavite što bolji utisak na potencijalnog poslodavca. I sam stil pisanja propratnog pisma donekle je različit od stila pisanja biografije. Dok biografija u stvari predstavlja sumu Vaših ukupnih znanja i kvalifikacija, taksativno navedenih, dotle je propratno pismo pravi način da potencijalni poslodavac uoči Vašu vještinu u pisanoj komunikaciji. Propratno pismo takođe treba i da Vas predstavi na pravi način, da istakne, a ne pobroji Vaše kvalifikacije, da detaljnije pojasni ono što je u biografiji samo naznačeno. Sve to, sa samo jednim ciljem – da Vam potencijalni poslodavac zakaže usmeni razgovor.
Struktura i sadržaj Propratnog pisma!
Propratno pismo je, inače, prilično kratka forma sa jasno organizovanom strukturom. Preporuke u vezi sa izgledom stranice, tipom slova, poravnanjem i ostalim grafičkim i vizuelnim elementima isti su kao i oni koji su navedeni u uputstvu za pisanje CV-a, tako da ih ovdje nećemo navoditi. U zaglavlju pisma navedite Vaše podatke (ime, prezime, adresu, kontakt). Pod kontaktom se podrazumjevaju telefon i eventualno e-mail adresa. Pravila učtivosti nalažu da se broj mobilnog telefona ne navodi, osim ukoliko to poslodavac izričito nije zahtjevao u oglasu, odnosno, ukoliko kandidat nema nijedan drugi.
Ispod adresnih podataka, u lijevom uglu, navodite ime, prezime, funkciju i organizaciju onoga kome se obraćate. Najbolje bi bilo da znate ime osobe koja će čitati Vaše pismo i da se direktno njoj obratite.
Ispod adrese primaoca slijedi datum. Datum se piše arapskim brojkama, bez nule ispred jednocifrenih brojeva, sa tačkom iza. Nakon datuma piše se puno ime mjeseca, pa onda godina sa četiri cifre i tačkom. Ispred datuma možete navesti ime grada iz kojeg pišete (npr. Banja Luka, 25. novembar 2020. godine). Pismo počinjete sa Poštovani gospodine/gospođo, a završavate uobičajenim frazama „Sa poštovanjem”, „Srdačan pozdrav” i sl.
U prvom pasusu Vašeg propratnog pisma obavezno treba da navedete za koje radno mjesto konkurišete i gdje ste dobili obavještenja o konkursu. Ukoliko konkurišete na više radnih mesta u istoj firmi, nemojte se stidjeti da to i navedete. U drugom pasusu pisma navedite sve kvalifikacije koje posjedujete i vještine kojima baratate (poznavanje jezika, rad na računaru, učešće na seminarima, obrazovnim skupovima i sl.). Nikako se ne ograničavajte na puko nabrajanje i navođenje. Dodajte kratko i sažeto obrazloženje za svaku od kvalifikacija. Najbolje bi bilo da prethodno stečena iskustva, kvalifikacijame i vještine izložite po nekakvom hronološkom redosledu. Važno je i da procjenite koje su od Vaših vještina interesantne za konretno radno mesto, te da na njih stavite akcenat.
Pretposlednji pasus Vašeg propratnog pisma trebalo bi da potencijalnom poslodavcu da Vaš odgovor na pitanje „Zašto želiš baš taj posao?”. Dakle, potrudite se da ostavite utisak da ste, ne samo prava osoba za taj posao, nego i da je taj posao pravi za Vas.
Na kraju, prije onog „Srdačan pozdrav” obavezno izrazite spremnost za usmeni razgovor, čime potencijalnom poslodavcu sugerišete konkretne namjere.
Ukoliko uz propratno pismo i CV poslodavcu šaljete još neka dokumenta, obavezno navedite, na kraju, propratnog pisma, koja su dokumenta u pitanju. Ukoliko ih nemate biće dovoljno da na kraju propratnog pisma navedete samo CV.
Ovdje možete preuzeti primjer Propratnog pisma u Wordu:
[Propratno pismo u Wordu na Ćirilici ##download##]
[Propratno pismo u Wordu na Latinici ##download##]
COMMENTS